Wikipedie:WikiProjekt Československo/Soutěž: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Bez shrnutí editace
(Žádný rozdíl)

Verze z 7. 9. 2023, 12:31

WikiProjekt Československo Soutěžte s námi! O čem psát Minulé ročníky Samet na školách

Zapoj se do soutěže Československo 1948‒1989! Napiš článek k tématu, rozšiř stávající nebo nahraj fotku související s obdobím 1948–1989 v Československu a vyhraj ceny!

Od sametové revoluce uplynulo více než 30 let. Pojmy jako Socialismus s lidskou tváří, Poučení z krizového vývoje nebo Několik vět jsou pro řadu z nás známé. Za více než čtyřicet let totality se toho však stalo mnohem více a na české Wikipedii přitom stále spousta témat chybí! Oslavme naši svobodu tím, že dobře popíšeme totalitu, která jí předcházela, a zachovejme toto povědomí pro další generace!

Soutěž vám ve videu představí Anatol Svahilec
  • Soutěž trvá od 28. října 2023 do 10. prosince 2023.
  • Šest vítězů si odnese věcné ceny.
  • Zapojit se může každý, kdo má přístup k internetu.

Soutěž pořádá spolek Wikimedia Česká republika. V případě dotazů můžete napsat na diskusní stránku.


Děkujeme za vaši účast a za všechny nově přidané informace!

Chci v soutěži napsat nové články nebo rozšířit stávající!

Kam vložit hashtag
  1. Jaký článek byste chtěli napsat/rozšířit? Zvolit můžete jakékoliv téma z uvedeného období – a nemusí jít jen o historii nebo politiku. I řada kulturních, technických, vědeckých a dalších témat si svůj článek zaslouží. Seznam chybějících a stručných článků níže berte jako inspiraci, ne jako povinnost.
  2. Pokud chcete napsat článek nový, nejprve ho zkuste vyhledat, ať zbytečně nepíšete něco, co už existuje. Červeně zvýrazněné tipy níže jsou články chybějící. Modré si říkají o rozšíření. Klikněte na odkaz – a začněte editovat!
  3. Nevíte jak editovat? Přijďte na náš editaton a my vás to zdarma naučíme! Nebo
  4. Při psaní článku nezapomeňte používat věrohodné zdroje.
  5. Do políčka „Shrnutí editace“ napište hashtag (od letošního ročníku bez uvedení roku).

#soutezceskoslovensko

(viz obr. vpravo). Pomocí tohoto hashtagu pak vaše příspěvky najdeme.

Text musí mít minimálně 2 kB, aby se počítal do soutěže a článek by měl být v souladu s pravidly Wikipedie a principy Wikipedie Články musí souviset s obdobím 1948–1989 a měly by být encyklopedicky významné. Šance na vaše zvolení vítězem zvýšíte tak, že rozšíříte více článků nebo založíte nové.

Výsledky podle nástroje Hashtag

O čem psát

Témata, která by si zasloužila mít článek na Wikipedii (nebo ho mají ale je moc stručný), naleznete na speciální podstránce. Vytipoval je Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a spolek Wikimedia Česká republika. Samozřejmě si můžete vybrat téma vlastní.

Chci do soutěže nahrát fotky!

Jak vložit šablonu během uploadu

Na Wikimedia Commons je žalostně málo svobodných fotek souvisejících s obdobím 1948–1989 v Československu. Máte doma nějaké v šuplících či rodinných albech? Pokud ne vy, tak určitě vaši (pra)rodiče. Kromě fotografií můžete přidávat i dobové plakáty a jiné grafické materiály (dokonce i videa či zvuky). Nahrajte je na Commons pomocí tlačítka níže:

Nahrát fotky do soutěže

Recese, Praha, 60. léta

Díky tomu je obrázek zařazen do soutěžní kategorie a my vidíme všechny pohromadě. Alternativně můžete fotku prvně nahrát a až poté na její stránce kliknout na „editovat“ a do pole stránky vložit kód: {{Soutěž Československo 1948 - 1989|2023}}.

Fotky a obrázky, které mohou ilustrovat články na Wikipedii, můžete získat nejen od jejich autorů, ale i měst, archivů, muzeí, nakladatelství... Fotky musí souviset s obdobím 1948–1989 a měly by být encyklopedicky významné (alespoň tak, aby mohly ilustrovat nějaký článek). Šance na vaše zvolení vítězem zvýšíte tak, že nahrajete více obrázků.

  1. Pokud jste autory vhodných fotek, nahrajte je na Commons.
  2. Pokud nejste autory fotek, musíte navíc získat svolení autora (držitele autorských majetkových práv) s jejich nahráním na Commons, resp. uvolněním pod svobodnou licencí. Skutečný autor musí souhlasit se zveřejněním svých fotek pod svobodnou licencí, což potvrdí jedním e-mailem. Vzor tohoto svolení vám pošleme, kontaktujte jan.beranek@wikimedia.cz.
Mateřská škola, Flora, Praha, 50. léta

Pro zajímavost: zde jsou fotky z Československa již nahrané na Commons:


Vzhůru do toho!

Teď už byste měli vědět vše, co k soutěžení potřebujete. Tak vzhůru do toho!